Działalność misji

Polska Misja Archeologiczna w Ptolemais prowadzi szeroko zakrojoną działalność badawczą. Odkrycia i rezultaty badań są regularnie publikowane i popularyzowane.

Rara et curiosa

Cykl “Rara et curiosa” ma na celu zaprezentowanie najciekawszych znalezisk odkrytych przez Polską Misję Archeologiczną w Ptolemais.

Projekty

Projekty finansowane w ramach budżetu publicznego.

Media

Artykuły popularnonaukowe, wpisy prasowe, audycje radiowe, wywiady w TV dotyczące działań Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais.

Witamy na stronach Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais.

Pod względem archeologicznym Libia jest jednym z najzasobniejszych krajów na świecie, porównywalnym jedynie z Włochami lub Egiptem; co do zaawansowania prac archeologicznych i stanu badań pozostając jednak daleko w tyle nawet za znacznie mniej znaczącymi krajami basenu morza Śródziemnego. Badania archeologiczne rozpoczęli w Libii Włosi, Anglicy i Francuzi (dopiero od 1907 r. !, gdy w innych krajach arabskich już o 100 lat wcześniej, a europejskie pozostałości cywilizacji starożytnych eksploruje się już od nieomal 500 lat); prace okresu międzywojennego i kilku lat po wojnie (także niemieckie oraz amerykańskie; nigdy polskie – mimo, iż stanowimy liczącą się siłę w archeologii śródziemnomorskiej) umożliwiły wpisanie zabytków z terenów Libii: tak punickich, greckich jak rzymskich oraz bizantyńskich do wszystkich podręczników archeologicznych.

 

Aktualności

Patronat medialny

Z prawdziwą radością i dumą ogłaszamy, że patronat medialny nad wystawą rysunków Arkadiusza Hapki “Antyk na dotyk”, której otwarcie nastąpi 7 maja oraz nad tegoroczną kampanią wykopaliskową w Ptolemais objęły cztery wiodące tytuły w zakresie Dowiedz się więcej…